Włochy krajem old- i youngtimerów?
Włochy krajem old- i youngtimerów?

Włochy krajem old- i youngtimerów? Włochy, kraj słynący z pięknych zabytków, wspaniałych zabytków i doskonałej śródziemnomorskiej kuchni. Jedno z ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata. Czy w kraju, gdzie policja porusza się najnowocześniejszymi pojazdami, gdzie słowo „mafia” nabiera całkiem innego wyrazu jest miejsce dla oldtimerów, a także youngtimerów?

Ojczyzna tak znakomitych marek jak Alfa Romeo, Ferrari, Lamborghini, czy Lancii powinna pielęgnować tradycję zabytkowych samochodów. A jak jest naprawdę? Czy w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów pragnących „złapać trochę słońca”, odwiedzić rzymskie pozostałości można spotkać stare, ale jednak już kultowe samochody?

Okazuje się, że można… i nie jest to takie trudne. Najpopularniejszym samochodem z ubiegłego wieku jest Fiat Panda. W przeciwieństwie do naszej ojczyzny nie jest to Panda II generacji, ale I. Do dziś może dziwić fakt, że pojazd ten był produkowany od 1980 roku, aż do roku 2003 (sic!). Jednakże od 1995 roku sprzedawany był tylko i wyłącznie na rynek włoski. Fiata Pandę można spotkać zarówno pod małym domem na przedmieściach, jak i „na wsi”,
Włochy krajem old- i youngtimerów a także pod najwykwintniejszymi i najdroższymi restauracjami. Tak samo jest z drugim co do popularności włoskim youngtimerem (a może już oldtimerem > 1957-1975) – Fiatem 500. Nie zawsze są to pojazdy we wspaniałym stanie technicznym. Niestety część z nich to jeżdżące złomy, ledwo trzymające się całości… Dla wielu pewnie wydaje się to nieprawdopodobne – samochód mniejszy od Fiata 126p, a zdobył liczną rzeszę fanów na całym świecie. Potocznie zwany „pchełką” na każdym zlocie jak i na ulicach wywołuje niemały podziw. Może doczekamy się czasów, kiedy nasz „maluch” będzie tak traktowany?

A może coś innego niż Fiat?

Na włoskich ulicach oprócz Fiatów nie mogło zabraknąć marki z herbem Mediolanu w logu. Mowa oczywiście o Alfie Romeo, synonimie sportu i wyścigów. Często spotykanym modelem jest produkowana w latach 1976 – 1989 Alfa Romeo Sprint Veloce. ·To trzydrzwiowe coupe do dziś zachowało sylwetkę, która wielu może się wciąż podobać. Innym przykładem może być samochód nieznany na naszym rodzimym rynku – Autobianchi/Lancia A112. Niegdyś marzenie wielu włoskich kierowców, dziś auto na co dzień. W wersji sygnowanej przez Abartha było symbolem sportu motorowego i często pierwszym pojazdem na sportowej karierze młodych ludzi.

Francuskie korzenie?

Bliskie położenie geograficzne Włoch i Francji musiało wywrzeć wpływ na motoryzację obu krajów. W słonecznej Italii do dziś jeździ wiele pojazdów spod marki francuskiego Citroena i Renault. Są to zarówno popularne Renault 4 (spotykane w wielu wersjach nadwoziowych > 5-drzwiowy > 2-osobowa wersja furgon R4F6 i R4F4), Citroeny 2CV, czy nawet ulubiony pojazd służb Gestapo we Francji i powojennego Urzędu Bezpieczeństwa w Polsce Citroën Traction Avant. Ten samochód do dziś budzi mieszane uczucia ze względu na swoją niechlubną przeszłość. W czasach swej świetności zyskał popularność ze względu na swoje wspaniałe trzymanie się drogi dzięki umieszczeniu silnika podłużnie z przodu, napędu na przednie koła i niezależnego zawieszenia.

Włochy krajem old- i youngtimerów
Legendy

We Włoszech nie mogło zabraknąć także innych legendarnych marek takich jak Mercedes, Volkswagen, Peugeot czy Saab. W115, W126, czy W120 to symbole znane wszystkim fanom z pod znaku gwiazdy. Nie stanowi także żadnego problemu znalezienie pojazdów trochę bardziej egzotycznych ze wschodu (Daihatsu) jak i zachodu (Oldsmobile).

Miejsce dla zabytków

Półwysep Apeniński już z racji swojego położenia predysponowany był do odegrania w dziejach istotnej roli. Swoim wydłużonym kształtem, przypominającym but z cholewą, wbija się głęboko w Morze Śródziemne tworząc pomost w kierunku Afryki, a zarazem dzieląc basen śródziemnomorski na dwie części. Tak jak kiedyś był w centrum znanego świata, dziś jest częścią Europy, jest miejscem, w którym może połączyć się motoryzacyjna technika i do dziś można spotkać tam w dobrym stanie samochody sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat…
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*