25 lat systemu informacji serwisowej SIS
25 lat systemu informacji serwisowej SIS

Historia systemu informacji serwisowej SIS sięga roku 1984, kiedy to firma Bosch przedstawiła nowatorskie rozwiązanie wspomagające mechaników przy lokalizowaniu usterek w pojazdach.

W roku 1996 system informacji serwisowej SIS dostępny był na mikrofilmach. W latach 1996 – 2004 SIS obsługiwany był przez komputer, a od 2004 roku został zaadoptowany do sprzętu diagnostycznego oraz zintegrowany z oprogramowaniem warsztatowym ESI[tronic].

Za pomocą diagnozy sterowników usterkę w pojeździe można zidentyfikować, ale nie można jej naprawić. Tutaj przydaje się SIS – instrukcja wyszukiwania usterek przygotowana przez firmę Bosch. System informacji serwisowej zwiększa efektywność w codziennej pracy warsztatu, ponieważ w sposób szybki i usystematyzowany poprzez „prowadzone wyszukiwanie usterek” umożliwia nie tylko zlokalizowanie usterki, ale także dzięki stworzonemu algorytmowi podpowiada sposób postępowania w przypadku konkretnych problemów.
W systemie informacji serwisowej SIS firmy Bosch przedstawiane są istotne informacje, jak na przykład opis czynności diagnostycznych, schematy elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne, wartości fabryczne i przebiegi sygnałów różnych podzespołów, schematy połączeń, rozmieszczenie pinów we wtyczkach, umiejscowienie komponentów, wskazówki demontażu oraz montażu, wskazówki BHP, opisy działania, analiza sterowników.
Za pomocą SIS sprawdzić można układ sterowania silnika benzynowego i Diesla, układy bezpieczeństwa jazdy, takie jak ESP i ABS, poduszki powietrzne, oświetlenie, hamulce, układ sterowania skrzyni biegów, układ komfortu (np. klimatyzacja), osprzęt elektryczny (np. rozrusznik, alternator), SIA (resetowanie wskaźnika serwisowego) oraz układy z szyną CAN.
Niestety jeżeli posiadamy samochód starszy niż z 1984 roku, to nie możemy liczyć na system informacji serwisowej SIS. Z drugiej strony, w starych samochodach, ze względu na niewielką ilość elektryki i znikomą ilość elektroniki wszystko było znacznie prostsze do zlokalizowania…
źródło/foto:bosch
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*