40-lecie modelu Fairlady Z – specjalna edycja 370Z
40-lecie modelu Fairlady Z – specjalna edycja 370Z

Nissan zapowiedział wprowadzenie na japoński rynek jubileuszowej wersji modelu 370Z, który ma ukoronować 40 lat istnienia modelu Fairlady Z. Czym jednak jest tajemniczo brzmiąca nazwa „Fairlandy Z”?

Początek modelu Fairlady Z (nazwa używana w Japonii) datuje się na 1969 rok, kiedy to zadebiutował Datsun 240 Z. Czterdzieści lat później nazwa ta stała się ikoną kojarzoną przede wszystkim z wysokiej jakości autami sportowymi za rozsądną cenę. Przyjrzyjmy się jednak pierwszemu modelowi, który zapoczątkował całą serię.

Datsun 240ZPrzeszłość

Datsun 240Z zaprezentowany został w 1969 roku w nowojorskim hotelu, gdzie wzbudził olbrzymie zainteresowanie nie tylko przedstawicieli prasy motoryzacyjnej, ale także potencjalnych klientów. Model ten kojarzony był przede wszystkim z doskonałych właściwości jezdnych i komfortu podróżowania, który udało się uzyskać dzięki zastosowaniu niezależnego zawieszenia wszystkich czterech kół. Z ciekawostek warto dodać, iż pojazd ten stał się bardzo szybko popularny na amerykańskim rynku – czas oczekiwania na samochód w szczytowych momentach dochodził do czterech miesięcy!

370ZTeraźniejszość
Limitowana edycja modelu 370Z oprócz elementów znanych ze standardowej wersji będzie posiadać również dodatkową “lotkę” pod przednim zderzakiem, tylny spoiler i hamulce Nissan Sport. Dodatkowo tylko w tej wersji znajdziemy ciemno grafitowe felgi aluminiowe, specjalne sportowe zaciski hamulcowe oraz ciemnoszary kolor lakieru. Dodatkowymi wyróżnikami tej wyjątkowej wersji będą również jubileuszowa, czerwona, skórzano-zamszowa tapicerka siedzeń z wygrawerowanymi napisami 40th Anniversary, a także kierownica pokryta skórą obszytą czerwonymi nićmi. Pod maską znajdziemy wolnossący silnik V6 o pojemności 3,7-litra, który generuje moc 332 KM i moment obrotowy o wartości 366 Nm.

Czy jednak nowy Fairland Z stanie się tak popularny jak jego pierwszy, kultowy już model? Na razie nic na to nie wskazuje, chociaż z drugiej strony, modele limitowane niemal wszystkich marek od zamierzchłych już czasów były rozchwytywane…

Źródło: World Car Fans, fot. Nissan/Flickr.com
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*