Walter Chrysler – legenda amerykańskiej motoryzacji
Walter Chrysler - legenda amerykańskiej motoryzacji

Walter Percy Chrysler – legenda amerykańskiej motoryzacji, inżynier, konstruktor, a zarazem wizjoner. Urodził się w małym mieście Wamego w stanie Kansas w dniu 2 kwietnia 1875. Dzieciństwo spędził w Ellis, później mieszkał także w Oelwein w stanie Idaho. Początkowo fascynowała go kolej żelazna – już w wieku 17 lat podjął pracę związaną z jego zainteresowaniem, został mechanikiem kolejowym. Był zdolnym i ambitnym człowiekiem, co dało mu sposobność, aby w ciągu zaledwie kilku lat objąć posadę szefa wydziału w przedsiębiorstwie Chicago Great Western Railway.

Swoją karierę rozpoczął w firmie American Locomotive Company (ALCO) specjalizującej się w produkcji lokomotyw. ALCO odnosiła także sukcesy w rajdach samochodowych, trudniej jednak było ze sprzedażą ich pojazdów. W 1912 roku Walter Chrysler przeszedł do fabryki samochodów Buick. Po zaledwie pięciu latach pracy objął stanowisko dyrektora generalnego, a zarazem wiceprezesa koncernu General Motors. Chrysler był jednakże człowiekiem o wyjątkowo silnym charakterze i niedługo potem pokłócił się z prezesem firmy, Williamem Durantem. W konsekwencji tejże sprzeczki, Walter P. Chrysler zmuszony był szukać pracy w innym miejscu…

W 1919 znalazł zatrudnienie w Willys-Overland Motor Company, gdzie wypłacano mu zawrotną jak na tamte czasy pensję w wysokości 1 000 000 dol. rocznie. Odszedł jednak stamtąd już dwa lata później, w 1921 roku, aby następnie przejąć znaną firmę Maxwell Automobile. W 1925 roku przekształcił ją w Chrysler Corporation i zarządzał nią aż do swojego 60-go roku życia. Następnie przekazał stanowisko dyrektora generalnego firmy K. T. Kellerowi i wycofał się z działalności zawodowej. W 1928 roku otrzymał także tytuł „Człowieka Roku tygodnika Time” Zmarł 18 sierpnia 1940 roku w wieku 65 lat.

Z ciekawostek warto wspomnieć, iż z inicjatywa Waltera Chryslera powstał pierwszy w historii wieżowiec przekraczający swoją wysokością 1000 stóp (305 metrów) wysokości – Chrysler Building. Obecnie jest to drugi w Nowym Yorku najwyższy budynek, a zarazem 22 na świecie.

źródło/foto: Chrysler
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*