Syrena Bosto samochodem Solidarności?
Syrena Bosto samochodem Solidarności?

Do czego można wykorzystać Syrenę Bosto, jeżeli chce się obalić istniejący wówczas system polityczny? Na portalu Kontakt TVN24 pojawił się film prezentujący przejazd Syreny zaadaptowanej na wóz propagandowy Solidarności… Jak widać 4 czerwca to nie tylko kłótnie polityków (obecnie), ale także kawałek motoryzacyjnej historii.

Jak wypowiadał się pan Jerzy, właściciel tego pojazdu, dla TVN24, film nakręcony został przez operatora Klubu Garnizonowego w Choszcznie, gdzie Syrena rozgłaszała propagandowe hasła.

„Megafony pożyczyliśmy od księdza, magnetofon „Grundig” od kolegi, do tego stary akumulator i to cały zestaw (…) Jeździliśmy przez kilka dni z odezwami napisanymi specjalnie dla okolicznych miejscowości przez pana Zdzisława Romaniuka” – wspominał pan Jerzy w rozmowie z TVN24.

Jakie były reakcje mieszkańców na widok tak nietypowego pojazdu?

„Tylko jeden raz w ciągu tych kilku dni, gdy podjechaliśmy pod bloki przy jednostce wojskowej, jedna osoba po usłyszeniu odezwy z megafonów pokazała nam gest Kozakiewicza” – dodał pan Jerzy.

Warto dodać iż Syrena Bosto produkowana była od grudnia 1971 do 30 czerwca 1983 roku w bielskich zakładach FSM. Każdy samochód można wykorzystać niekoniecznie z zamysłem inżynierów, którzy go opracowali – Syrena była samochodem uniwersalnym…

źródło/video: Kontakt TVN24
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*