100 – letni dorobek General Motors.
100 lat GM

100 lat GM

 

GM kończy swoje pierwsze 100 lat z dorobkiem marek ze statusem ikony i przełomowymi technologiami. Spółka wchodzi w nowe stulecie jako światowy lider designu i innowacji. Aby pomóc upamiętnić przypadającą setną rocznicę, GM rozpoczyna swoje drugie stulecie i razem z programem GMnext Day ogłasza wizję spółki dotyczącą przyszłości transportu osobowego.

GMnext Day rozpoczął się programem na żywo w centrali GM w Detroit, gdzie dyrektor generalny General Motors, Rick Wagoner, zaprezentował produkcyjny model Chevroleta Volta.

100 lat GM

Nowy pojazd z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu, zapewniający dystans do 60 kilometrów jazdy bez benzyny i spalin oraz możliwość pokonania setek dodatkowych kilometrów dzięki rozszerzonemu zasięgowi – czyżby motoryzacja przechodziła w nowy wymiar? Czy to miałby być gwóźdź do trumny samochodów, jakie znamy obecnie?

100 lat GM

Założona 16 września 1908 r. przez Williama C. (Billy) Duranta, spółka General Motors sprzedała do tej pory ponad 450 milionów samochodów wszelkiej maści, poczynając od niewielkich osobówek, a skończywszy na ciężarówkach.

W ostatnim stuleciu GM wprowadził wiele innowacji technologicznych, które pomogły ukształtować samochody, a tym samym zarazem cały transport osobowy: elektryczny samoczynny rozrusznik, w pełni automatyczna przekładnia, katalizator, bezpiecznie pękające szkło, czy pochłaniająca energię kolumna kierownicy, które swoje zastosowanie znalazły nie tylko w modelach tej marki. Są to obecnie technologie stosowane przez wszystkich czołowych producentów z branży motoryzacyjnej.

Dzisiaj GM jest również czołowym przedsiębiorstwem z dziedziny technologii paliw alternatywnych. Wszystko to przez liczne rozwiązania w zakresie ogniw z paliwem wodorowym, pojazdom Flex-Fuel i hybrydom na prąd sieciowy.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejne lata dla GM będą równie udane jak poprzednie i życzyć spółce wszystkiego najlepszego!

W 1958 roku, dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy powstania GM, szerokiej publiczności zaprezentowano film przedstawiający marki skupione w rękach giganta: chevroleta, pontiaca, oldsmobila, buicka i cadillaca:

źródło: GM

foto: MotoTarget
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*