Złomowisko w Kaufdorf (Szwajcaria)
Złomowisko w Kaudorf (Szwajcaria)

Złomowisko w Kaudorf (Szwajcaria)

W małej miejscowości o nazwie Kaufdorf położonej w Szwajcarii znajduje się niesamowite złomowisko liczące około 500 zabytkowych samochodów z lat 1930-1960. Jego przeszłość nie jest do końca znana, lecz istnieje na ten temat pewna legenda. Głosi ona, że maszyny te były gromadzone przez dealera w celu pozyskania części. Jednak człowiek ten widząc piękno swojej kolekcji nie potrafił pozbyć się eksponatów i wszystkie samochody umieścił w przydomowym ogrodzie. W latach siedemdziesiątych odszedł na emeryturę, a interes przekazał swojemu synowi. On zaś nie podjął żadnych działań dążących do usunięcia kolekcji. Dzięki temu wszystkie klasyki stoją tam do dziś. Ale czy tak zostanie…

Otóż szwajcarski rząd chce, aby wszystkie samochody zostały usunięte, ponieważ wyciekają z nich płyny zagrażające środowisku naturalnemu. Nie rozumie on jednak, jaką wartość reprezentują samochody, które tam koczują. Być może są to jedyne egzemplarze niektórych modeli. Nie są one co prawda w stanie pozwalającym na umieszczenie ich w muzeum, ale po gruntownym remoncie może część z nich zostanie ocalona i wystawiona szerszemu gronu ludzi. Te nie nadające się do regeneracji mogłyby zostać dawcami części, co pozwoliłoby posiadaczom klasyków na utrzymanie ich w należytej kondycji.

 Gdyby tylko ludzie siedzący za biurkiem myśleli tak jak fani starej motoryzacji, dla których wrak nie jest tylko kawałkiem pordzewiałego metalu, lecz prawdziwym obiektem fascynacji…

 

Złomowisko w Kaudorf (Szwajcaria)

Złomowisko w Kaudorf (Szwajcaria)

Złomowisko w Kaudorf (Szwajcaria)

 

Zapraszamy do zwiedzenia galerii wraków pozostawionych na złomowisku

źródło: jalopnik.com
2 Komentarze

  1. Coś wspaniałego dla kolekcjonera i miłośnika starych samochodów, wspaniała rzecz, tylko by zadbano by je odbudować, stworzyc muzeum, ludzie jechalii by tam z bardzo daleka. No cóż najlepiej zlikwidować, wywieść na złomowisko itp.

  2. Tak prężna gospodarka kraju ,a nie potrafi zarządzić tymi “cackami” historii motoryzacji,wielka szkoda.Jeśli tylko będę miał okazje tam być,na pewno odwiedzę to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*