Vw na chorwackim znaczku pocztowym
Vw na chorwackim znaczku pocztowym

Vw na chorwackim znaczku pocztowym

 

Co może mieć wspólnego pierwszy wydany komercyjnie w Chorwacji znaczek pocztowy z legendami motoryzacji? Hrvatska Posta udowodniła, iż bardzo wiele. Na małym kawałku papieru, mającym być dowodem na uiszczenie opłaty pocztowej umieszczony został wizerunek „samochód dla ludu” – Volkswagena Garbusa…

 

Dlaczego akurat Volkswagen Garbus?

„Tylko wtedy, gdy samochód może wyznaczać erę w rozwoju ludzkości, można nazwać go „Samochodem” przez duże S. Tak właśnie było w przypadku Garbusa. Nie był on tylko świadkiem, ale ważnym uczestnikiem w kształtowania świata. Miliony ludzi zawdzięczają mu możliwość podróżowania i zwiedzania świata. Volkswagen Garbus był pierwszym samochodem wyprodukowanym w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie” – wyjaśnia na swojej stronie internetowej Hrvatska Posta.

„Kiedy w 2003 roku ostatecznie przerwano produkcję Volkswagena Garbusa, wiele osób myślało, iż to już koniec legendy. Tak się jednak nie stało. Volkswagen Garbus jest historią o życiu, pojazdem, który wciąż nadaje się dla każdego niezależnie od wieku.”

Vw na chorwackim znaczku pocztowym

 

Historia Volkswagena Garbusa zaczęła się w roku 1934, kiedy to wódz Trzeciej Rzeszy, Adolf Hitler, zlecił konstruktorowi Ferdynandowi Porsche opracowanie projektu „samochodu dla ludu”. Od tego czasu w motoryzacji zmieniło się bardzo wiele – Garbus pomimo upływu czasu pozostawał wciąż taki sam. Dziś jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów na świecie.

Wracając do chorwackiej poczty…

Znaczek został wydany 8 maja 2008 roku, a jego rzeczywista wielkość wynosi 35,5 x 29,82mm. Prawdopodobnie nakład wyniesie około 100 tysięcy sztuk. Czyżby dla fanów „starej motoryzacji”, udających się na wakacje do Chorwacji, obok odwiedzin w Splicie, Dubrovnik’u, czy Parku Krajobrazowym Krka, stałym punktem programu będzie wizyta w placówce tamtejszej poczty? Biorąc pod uwagę nominał wynoszący 2,3kn (HRK) nie będzie to droga pamiątka. (w chwili obecnej to około 1,3zł)  

Vw na chorwackim znaczku pocztowym

 

 

 źródło: posta.hr
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*